You are currently viewing Jak wybrać i stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym dla dzieci?

Jak wybrać i stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym dla dzieci?

Przy całej gamie dostępnych obecnie kremów przeciwsłonecznych, wybór tego właściwego dla Twoich dzieci może być trudny. Jednak najważniejsze przy stosowaniu kremu przeciwsłonecznego jest to, jak dobrze chroni on skórę przed promieniami UV.

Jaki rodzaj filtra przeciwsłonecznego jest najlepszy dla dzieci i dorosłych?

Kupując krem z filtrem, należy zwrócić uwagę na trzy ważne rzeczy. Sprawdź, czy na etykiecie znajduje się filtr przeciwsłoneczny, który:

  • ma SPF (sun protection factor) 30 lub wyższy
  • chroni zarówno przed promieniami UVA jak i UVB (filtr o szerokim spektrum działania)
  • jest wodoodporny (chroni dzieci podczas przebywania w wodzie przez 40-80 minut)

Jakie są różne rodzaje filtrów przeciwsłonecznych?

Istnieją dwie szerokie kategorie filtrów przeciwsłonecznych:

  • Mineralny filtr przeciwsłoneczny (zwany również nieorganicznym lub fizycznym filtrem przeciwsłonecznym) znajduje się na skórze i działa jako bariera dla promieni słonecznych. Na etykiecie możesz zobaczyć słowa cynk lub tytan. Mogą one być nieco trudne do wcierania, ponieważ są przeznaczone do pozostawania na powierzchni skóry, więc mogą pozostawiać skórę nieco białawą. Niektóre z nich są nawet w zabawnych kolorach, które lubią dzieci. Mineralny filtr przeciwsłoneczny zaczyna działać zaraz po nałożeniu, ale może łatwo zejść pod wpływem wody lub potu.
  • Chemiczny filtr przeciwsłoneczny (zwany również organicznym) chroni skórę, wchłaniając promienie słoneczne jak gąbka. Przekształca on promienie w ciepło, a następnie uwalnia to ciepło ze skóry. Ponieważ wchłania się w górną warstwę skóry, nie pozostawia na niej białawego nalotu, jak to ma miejsce w przypadku minerałów i nie zmywa się tak łatwo. Ale może to potrwać 15-30 minut, aby zacząć działać.

Kremy przeciwsłoneczne są dostępne w postaci kremów, żeli, sprayów i sztyftów. Kremy są najlepsze dla suchych obszarów skóry, żele pomagają w okolicach oczu, a żele są dobre dla obszarów z włosami (jak skóra głowy). Spray do ochrony przeciwsłonecznej może sprawić, że trudno będzie stwierdzić, czy nałożyłeś wystarczającą ilość produktu, a ponadto istnieje możliwość, że dzieci będą wdychać jego opary. Niektóre spraye są również łatwopalne, więc musisz unikać iskier i płomieni podczas ich używania.

Jak, kiedy i gdzie stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym?

Aby krem przeciwsłoneczny spełnił swoje zadanie, musi być stosowany prawidłowo:

Nakładaj krem z filtrem zawsze, gdy Twoje dzieci będą przebywać na słońcu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, nakładaj go około 15 do 30 minut przed wyjściem dzieci na zewnątrz.


Nie zapominaj o uszach, dłoniach, stopach, ramionach i karku. Podnieś ramiączka od kostiumów kąpielowych i nałóż pod nie krem z filtrem (na wypadek, gdyby ramiączka przesunęły się podczas ruchu dziecka). Chroń usta balsamem z filtrem SPF 30.

Nakładaj krem z filtrem często, mniej więcej co 2 godziny. Nakładaj ponownie po tym, jak dziecko się poci lub pływa.
Jeśli dziecko będzie przebywać w pobliżu wody lub pływać, zastosuj wodoodporny filtr przeciwsłoneczny. Woda odbija i wzmacnia promienie słoneczne, dlatego dzieci potrzebują trwałej ochrony. Wodoodporne kremy do opalania mogą wytrzymać do 80 minut w wodzie, a niektóre są również odporne na pot. Jednak niezależnie od oznaczenia wodoodporności, pamiętaj o ponownym nałożeniu kremu z filtrem, gdy dzieci wyjdą z wody.

Nie martw się o to, czy jedna butelka kremu z filtrem wystarczy na dłużej. Zrób zapasy i wyrzuć każdy krem z filtrem, którego data ważności minęła lub który masz od 3 lat lub dłużej.

Kto potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej?

Każde dziecko potrzebuje ochrony przed słońcem.

Trzymaj dzieci poniżej 6 miesiąca życia z dala od słońca. Wychodząc na zewnątrz, ubieraj dziecko w lekkie ubranka, które zakrywają ręce i nogi – i nie zapomnij o kapeluszu z rondem. Jeśli nie możesz uniknąć słońca, możesz zastosować niewielką ilość kremu z filtrem na odsłoniętą skórę dziecka, taką jak ręce i twarz.

Bądź też dobrym wzorem do naśladowania. Konsekwentne stosowanie kremu z filtrem SPF 50 lub większym i ograniczanie ekspozycji na słońce zmniejszy ryzyko uszkodzenia skóry i nauczy Twoje dzieci zdrowego rozsądku.

Co jeszcze powinienem wiedzieć?

Nie używaj filtrów przeciwsłonecznych z PABA, które mogą powodować alergie skórne. Unikaj składnika oxybenzone, który może mieć właściwości hormonalne.
W przypadku skóry wrażliwej, wybierz mineralny filtr przeciwsłoneczny z aktywnymi składnikami tlenku cynku lub dwutlenku tytanu.
Nastolatki lub nastolatki, które chcą używać samoopalacza, powinny zaopatrzyć się w taki, który ma również ochronę przed promieniowaniem UV (wiele z nich nie ma jej wcale lub ma niewielką).
Niektóre kosmetyki zawierają filtr przeciwsłoneczny, ale zazwyczaj nie zapewniają wystarczającej ochrony przed słońcem. Upewnij się, że nastolatek nakłada krem z filtrem przed nałożeniem makijażu.
Wybierając krem z filtrem pamiętaj, że najlepszy krem z filtrem to taki, którego Ty i Twoja rodzina będziecie używać za każdym razem, gdy będziecie przebywać na słońcu.

Dodaj komentarz