Czasami nasza skóra może prezentować zmiany zapalne, takie jak hiperpigmentacja pozapalna (PIH), zmiana skórna, która wraz z melazmą i plamami starczymi pojawia się z różnych powodów.
Ten stan zapalny skóry, choć łagodny, jest często źródłem niepewności i kompleksów poza jego czysto estetycznym charakterem. W dzisiejszych czasach istnieją zabiegi regenerujące skórę, którym przyjrzymy się dokładniej poniżej.
Zobaczmy zatem, czym jest przebarwienie pozapalne, co je powoduje, jak z nim walczyć i jak skutecznie je zlikwidować, korzystając z różnych dostępnych nam zabiegów.
Czym jest hiperpigmentacja pozapalna?
Hiperpigmentacja pozapalna, czyli PIH to stan zapalny skóry, który objawia się w postaci zaciemnionych i odbarwionych plam, które pojawiają się w dowolnym miejscu na ciele, częściej w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni UV, takich jak twarz, tors i nogi.
Musimy pamiętać, że ten rodzaj zmian skórnych to nic innego jak odpowiedź organizmu na regenerację tkanek po przebytym stanie zapalnym.
Niektóre czynniki sprzyjające jej pojawieniu się to choroby skóry, trądzik i łuszczyca, reakcje fotoalergiczne na produkty stosowane miejscowo, alergie na leki, narażenie na produkty chemiczne; choć czasami nie ma czynnika determinującego jej pojawienie się.
Przyczyny hiperpigmentacji pozapalnej
Przyczyny hiperpigmentacji pozapalnej mogą być bardzo różnorodne, aczkolwiek jeśli przyjrzymy się głównej z nich, to jest nią nikt inny jak zwiększona produkcja melaniny w następstwie stanu zapalnego lub urazu skóry.
Podczas procesu zapalenia naskórka, nasz organizm uwalnia substancje zapalne, które z kolei stymulują melanocyty, komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny, generując tym samym nadmiar melanosomów, przedziałów, w których produkowany i przechowywany jest pigment skóry, dając początek plamom hiperpigmentacyjnym.
Osoby z trądzikiem są bardziej podatne na hiperpigmentację pozapalną, w tym przypadku zwaną plamami potrądzikowymi, ze względu na fakt, że uciekają się do zabiegów skórnych, które powodują zmiany i stany zapalne skóry.
Oprócz skutków trądziku, pojawienie się tych plam ma wpływ psychologiczny, ponieważ bardzo często są to uporczywe plamy, których zniknięcie może zająć tygodnie lub lata.
Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej jest kluczowe, aby zapobiec ciemnieniu plam, ponieważ ekspozycja na słońce dotkniętych obszarów może nasilić objawy w wyniku promieniowania UV, które jest odpowiedzialne za stymulację produkcji melaniny.
Reakcje na leki i inne stany chorobowe wynikające ze stosowania leków również mogą prowadzić do pojawienia się tych zmian.
Jak walczyć z przebarwieniami pozapalnymi?
Jeśli cierpisz na choroby skóry, takie jak łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry, z pewnością wiesz, że regularna pielęgnacja skóry jest niezbędna nie tylko do radzenia sobie z tymi warunkami, ale także do uniknięcia możliwości wystąpienia przebarwień pozapalnych.
Dlatego tak ważne jest, aby odżywiać swoją skórę produktami przeznaczonymi specjalnie do jej pielęgnacji i dobrego samopoczucia, takimi jak gama Radiant.
XPERT Radiant to linia ekspercka do walki z plamami, które pojawiają się w wyniku nadprodukcji melaniny, pigmentu nadającego skórze kolor.
XPERT Radiant to linia przeciwstarzeniowa Singuladerm, przeznaczona do pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień i podrażnień.
Wśród produktów z serii XPERT Radiant znajdziemy produkty do skóry wrażliwej takie jak:
- Radiant Dual Serum: Intensywne serum o podwójnym działaniu, które łączy depigmentujące składniki aktywne najnowszej generacji, takie jak Stellight™, peptyd najnowszej generacji, który działa na 5 poziomach melanogenezy, wraz z kwasem traneksamowym, niacynamidem i azeoglicyną. Jego działanie przeciwstarzeniowe zapewnia AntioxFerulic Complex, kompleks antyrodnikowy oraz MARSturizer™, który przywróci skórze jednolitość i świetlistość.
- Brighlette: Działanie depigmentujące.
- Preventhelia: Działanie antyoksydacyjne.
- Radiant Acid Peel: Intensywny korektor miejscowych przebarwień sformułowany z hydroksykwasami (kwas glikolowy i salicylowy) oraz regulatorami pigmentacji (kwas traneksamowy i azeoglicyna) dla stopniowej redukcji wszystkich rodzajów plam.
- Radiant Forte Intensive Cream: Intensywny krem zapobiegający i redukujący wszystkie rodzaje hiperpigmentacji. Jego formuła łączy najnowocześniejsze peptydy, takie jak AzeoglycineMAP, pochodną witaminy C, NeoclairPro™ i Stellight™, aby zapobiegać i redukować plamy oraz wyrównywać koloryt skóry. Jednocześnie dzięki mechanizmom antyoksydacyjnym działają jako ochrona przed agresją środowiska i codziennym stresem. Efektem jest ujednolicona, świetlista i pozbawiona skaz skóra.
Porady dotyczące zapobiegania przebarwieniom pozapalnym
Aby zapobiec przebarwieniom pozapalnym, należy bezwzględnie chronić się przed słońcem i unikać ekspozycji na promienie słoneczne.
Podobnie, a także aby uniknąć nasilenia objawów, zalecamy:
Gama XPERTSUN firmy Singuladerm jest Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w ochronie przed słońcem.
- Unikaj ekspozycji na słońce: Nie opalaj się i nie wystawiaj nadmiernie na działanie promieni UV. Staraj się unikać ekspozycji na słońce w najbardziej intensywnych godzinach.
- Unikaj dotykania skóry: Nie dotykaj skóry; trądziku, plam itp. po powstaniu nowej zmiany hiperpigmentacyjnej.
- Noś odzież ochronną i kapelusz: Staraj się nosić odzież chroniącą przed słońcem i kapelusz chroniący twarz, kiedy tylko jest to możliwe.
- Używaj kremu z filtrem: Używaj kremu z filtrem zawsze, gdy wychodzisz na zewnątrz. Ważne jest, aby chronić obszary dotknięte hiperpigmentacją, aby zapobiec ciemnieniu plam i pogorszeniu objawów.
XPERTSUN to najbardziej zaawansowana i bezpieczna linia komórkowej ochrony fotodermalnej przed promieniami UV, posiadająca różne opcje ochrony dermatologicznej dla wszystkich typów skóry.
Jak usunąć przebarwienia pozapalne?
Obecnie dostępna jest szeroka gama zabiegów pozwalających na usunięcie przebarwień pozapalnych.
Zabiegi dermatologiczne, takie jak peelingi chemiczne lub inne, takie jak laseroterapia, mogą pomóc w poprawieniu objawów i przyspieszeniu czasu regeneracji skóry, a wraz z nim zniknięcia płaskich plam przebarwień.
- Peelingi chemiczne: Złuszczanie skóry i pobudzanie regeneracji komórek za pomocą roztworu chemicznego.
- Laseroterapia: polega na “ostrzeliwaniu” obszarów dotkniętych hiperpigmentacją światłem o wysokiej energii. Intensywność może być różna w zależności od stopnia zaawansowania zmian.
- Mikrodermabrazja: Martwe komórki są usuwane z najbardziej powierzchownej warstwy skóry. Jest bardzo skuteczna w usuwaniu przebarwień.
- Intense Pulsed Light: Zabieg ten polega na zastosowaniu światła o wysokiej intensywności do głębszych warstw skóry w celu usunięcia niedoskonałości, w tym skaz.
Jeśli te zabiegi wydają się zbyt inwazyjne, można zdecydować się na naturalne środki zaradcze; jednak w przypadku aloesu i zielonej herbaty, nadal nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby potwierdzić ich skuteczność w leczeniu przebarwień pozapalnych.
- Aloes: Aloesyna, obecna w aloesie, może naturalnie hamować produkcję melaniny i łagodzić skutki hiperpigmentacji.
Możesz spróbować zastosować żel z aloesu bezpośrednio z rośliny na dotknięty obszar.
- Zielona herbata: Zielona herbata jest znana ze swoich właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych, więc ekstrakty mogą pomóc w poprawie wyglądu plam hiperpigmentacyjnych.
- Lukrecja: Glabrydyna, związek występujący w lukrecji, ma właściwości przeciwzapalne i wybielające skórę.
Możesz stosować kremy zawierające glabrydynę do leczenia obszarów dotkniętych plamami hiperpigmentacyjnymi.