You are currently viewing Czym są przebarwienia skórne i dlaczego się pojawiają?

Czym są przebarwienia skórne i dlaczego się pojawiają?

Czy pojawiły się u Ciebie przebarwienia na twarzy i nie wiesz jak je zredukować? Dowiedz się, dlaczego się pojawiają, jakie są ich różne rodzaje oraz jak zapobiegać i leczyć.


Dlaczego na twarzy pojawiają się przebarwienia?

Przebarwienia skóry to hiperpigmentowane obszary spowodowane nieprawidłowym nagromadzeniem melaniny, pigmentu wytwarzanego przez melanocyty. Główną funkcją tych komórek jest wytwarzanie pigmentu poprzez proces chemiczny zwany melanogenezą, którego głównym zadaniem jest ochrona skóry przed promieniami UV i neutralizacja wolnych rodników.
Melanocyty te występują głównie na twarzy i musimy zwracać szczególną uwagę na ich wygląd, aby wykryć, jakiego typu są to skazy i jak je odpowiednio leczyć.


Do najczęstszych czynników wyzwalających powstawanie przebarwień należą uszkodzenia słoneczne, DNA, czynniki hormonalne oraz niektóre leki.


Jakie są rodzaje przebarwień skóry?

Plamy heterogeniczne są na ogół spowodowane zmianami pigmentacyjnymi pochodzenia słonecznego lub hormonalnego. Do najczęstszych plam skórnych należą:

 • Piegi: plamy te pojawiają się zwykle w dzieciństwie i mają dominujący charakter dziedziczny. Są one zazwyczaj niewielkich rozmiarów i lokalizują się w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych.
 • Plamy soczewicowate: są to plamy, które mogą być pojedyncze lub zgrupowane razem i mają brązowy odcień. W przeciwieństwie do poprzednich, mogą być zlokalizowane w dowolnym miejscu na ciele i są spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce. Zazwyczaj pojawiają się u osób po 50 roku życia, które wielokrotnie były wystawiane na działanie słońca bez odpowiedniej ochrony.
 • Melasma lub chloasma: są to plamy, które rozwijają się powoli i symetrycznie. Charakteryzują się ciemnym kolorem i przeważają u płci żeńskiej. Zwykle związane są z czynnikami hormonalnymi, skłonnościami rodzinnymi i ekspozycją na słońce. Bardzo często występują w okresie ciąży.

5 porad dotyczących zapobiegania i leczenia przebarwień na twarzy.

Oto kilka zaleceń dotyczących leczenia przebarwień i zapobiegania pojawianiu się nowych przebarwień na twarzy

a. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce i stosuj filtry przeciwsłoneczne, które chronią skórę przed promieniowaniem UVB, UVA i światłem widzialnym. Wskazane jest stosowanie codziennego filtra przeciwsłonecznego, takiego jak XPERTSUN ™ Urban, który nie tylko chroni twarz przed promieniowaniem słonecznym, ale także odwraca oznaki fotostarzenia i zmęczenia skóry.

  b. Stosuj produkty z aktywnymi składnikami, które mają funkcje depigmentacyjne, takie jak witamina C w połączeniu z witaminą E lub retinoidy stosowane miejscowo, które służą również jako środki nawilżające i przeciwstarzeniowe.

  c. Jeśli masz przebarwienia, nie dotykaj ich, ponieważ mogą one pozostawić trudne do usunięcia ślady, które pod wpływem słońca ściemnieją i zamienią się w trudne do usunięcia przebarwienia.

  d. Zła dieta i niedobory żywieniowe to również czynnik, który należy wziąć pod uwagę, dlatego najlepiej jest stosować zbilansowaną dietę. I to nie tylko w przypadku plam, stan skóry w ogóle Ci za to podziękuje.

  e. Rozpocznij leczenie przebarwień za pomocą rutyny przeciw przebarwieniom, która łączy kwasy i peptydy dla całkowitej skuteczności plam. Nowa gama depigmentacyjna Radiant została opracowana z peptydem StellightTM, który wzmacnia działanie depigmentacyjne na wszystkich 5 poziomach syntezy melaniny, aby zapewnić lepsze rezultaty w walce z przebarwieniami.

  Przeczytaj również: Pozbądź się przebarwień skórnych: jak leczyć i pielęgnować skórę?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Dodaj komentarz