Na szczęście przyswoiliśmy już sobie niepodważalny fakt, że trzeba używać filtrów przeciwsłonecznych, aby dobrze zadbać o swoją skórę, ale tak naprawdę znajomość produktów do jej pielęgnacji to już inna sprawa. Jeśli nadal nie wiesz, jak działają filtry przeciwsłoneczne, tutaj znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby prawidłowo stosować filtry przeciwsłoneczne i dbać o swoją skórę nie tylko tego lata, ale przez cały rok.
Kiedy stosować filtry przeciwsłoneczne?
Słońce wschodzi przez 365 dni w roku. I przez 365 dni w roku w mniejszym lub większym stopniu oddziałuje na naszą skórę. Dlaczego więc mamy tendencję do ochrony przed słońcem tylko w miesiącach letnich?
Może to wynikać z faktu, że w tych miesiącach częstotliwość i intensywność ekspozycji na słońce znacznie wzrasta. Mamy tendencję do chronienia się, gdy idziemy opalać się przez długie godziny na plaży. Ale wbrew powszechnemu przekonaniu, że tylko to szkodzi naszej skórze, promienie ultrafioletowe i zanieczyszczenie środowiska, obecne każdego dnia w roku w mieście, to czynniki zewnętrzne, które powodują największe szkody, powodując zmarszczki, plamy lub przedwczesne starzenie się.
Z tego powodu stosowanie kremów z filtrem, choć niezbędne latem, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na działanie promieni słonecznych, powinno być stałe przez cały rok.

Czym są filtry przeciwsłoneczne i co oznacza ochrona przeciwsłoneczna?
Kosmetyki przeciwsłoneczne, takie jak żele, balsamy, kremy czy spraye, odnoszą się do tego samego: systemów ochrony przeciwsłonecznej. Innymi słowy, działają one przeciwko szkodom, jakie słońce wyrządza naszej skórze. Są to fotoprotektory przed promieniowaniem UVA i UVB, które działają poprzez jego pochłanianie, rozpraszanie lub odbijanie. Filtry przeciwsłoneczne można podzielić na dwa rodzaje: fizyczne lub nieorganiczne oraz chemiczne lub organiczne. Różnica między nimi polega na tym, jak chronią nas przed promieniami UVA i UVB. Jedne odbijają promienie (fizyczne), a drugie je pochłaniają. Filtry fizyczne posiadają fizyczną ochronę, która uniemożliwia promieniowaniu dotarcie do skóry, ponieważ odbijają promienie UVA i UVB, uniemożliwiając im wniknięcie w skórę i spowodowanie zaczerwienienia, poparzenia itp. Taką ochronę nazywamy ekranem całkowitym. Natomiast filtry chemiczne zmniejszają ilość promieni, które uszkadzają skórę poprzez pochłanianie promieniowania ultrafioletowego.
Istnieje wiele rodzajów filtrów chemicznych i fizycznych, każdy z nich ma swoją specyfikę; są filtry chroniące przed UVA, inne tylko przed UVB, a jeszcze inne przed obydwoma. Filtry mają szerokie spektrum i zazwyczaj, kiedy mówimy o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej danego produktu, rozpoznawalnym SPF (Sun Protection Factor), którego szukasz w swoim kremie, odnosimy się do wskaźnika uzyskanego dzięki zastosowaniu kombinacji różnych rodzajów filtrów i skupiającego się na promieniach UVB. Jeśli istnieje jedna rzecz, która identyfikuje kremy do opalania, jest to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, który odzwierciedla ilość promieniowania UV potrzebną do spowodowania oparzenia słonecznego na skórze z nałożonym filtrem przeciwsłonecznym, w stosunku do ilości promieniowania UV potrzebnej do spowodowania takiego samego oparzenia bez filtra przeciwsłonecznego. Jest to zatem oznaczenie, które mówi nam, jak skutecznie filtr przeciwsłoneczny będzie chronił Twoją skórę: im wyższy SPF, tym większą ochronę oferuje filtr przeciwsłoneczny. Podczas gdy SPF odnosi się tylko do ochrony przed promieniami UVB, istnieje również PA, który wskazuje na ochronę przed promieniami UVA. Są one różne i dlatego mają różne charakterystyczne symbole.

Jak działa współczynnik ochrony przeciwsłonecznej lub SPF?
Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej lub SPF to wskaźnik, który wskazuje, jak długo możesz być wystawiony na działanie słońca bez ryzyka poparzenia słonecznego. Czas ten może się różnić w zależności od fototypu skóry, który posiadasz, osoby o niższym fototypie skóry będą potrzebowały mniej czasu, aby ulec poparzeniu słonecznemu.
Na przykład: jeśli pójdziemy na plażę i nasza skóra zdoła przebywać na słońcu przez 10 minut bez poparzenia, jeśli zastosujemy faktor ochronny 20, uzyskamy ochronę około 20 razy większą niż ta, którą już posiadamy.
Ilość energii, jaką pochłania Twoja skóra, zależy od czasu, intensywności ekspozycji (opalanie w środku dnia nie jest tym samym, co opalanie o zmierzchu, ze względu na odległość od słońca) i rodzaju skóry.
Dlatego, aby dobrać odpowiedni dla nas faktor, musimy znać swój fototyp skóry, ale musimy też wziąć pod uwagę historię oparzeń słonecznych, stosowanie innych leków itp.
Jak stosować krem do opalania do twarzy?
Włączając go do swojej codziennej rutyny, przed wyjściem na ulicę, dbając o dotarcie do wszystkich obszarów. Niezwykle ważne jest, aby dbać o swoją skórę, a zwłaszcza o skórę twarzy, przed ciągłą ekspozycją na słońce. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby mieć dobry krem do codziennej ochrony przeciwsłonecznej, nie tylko w lecie.
Należy pamiętać, że krem przeciwsłoneczny to nie to samo, co krem nawilżający z SFP. Krem przeciwsłoneczny to produkt stworzony specjalnie w celu ochrony skóry przed szkodliwym działaniem słońca z filtrami UVB i UVA, które zapobiegają poparzeniom słonecznym, dlatego są one specjalnie opracowane, aby użyć odpowiedniej ilości do ochrony. Osiągają one również wyższy poziom ochrony, ponieważ mają zazwyczaj wyższy SPF i PA.]

Oba są SPF 50+, z ochroną UVA i wodoodporne.
XPERTSUN™ Urban ma ultralekką konsystencję o jedwabistym wykończeniu, która nie zawiera oleju ani tłuszczu, jego filtry są zamknięte w kapsułkach, aby zoptymalizować bezpieczeństwo, fotoprotekcję i wysoką tolerancję skóry, a także zawierają najnowocześniejsze wielofunkcyjne peptydy, które pomagają zapobiegać i odwracać szkodliwe skutki zanieczyszczeń i promieniowania środowiskowego, a w konsekwencji utrudniają i zapobiegają pojawianiu się plam na twarzy i szyi.
Korzyści z włączenia tego produktu do rutyny twarzy są udowodnione i bardzo pozytywne: ponad 69% aktywność antyoksydacyjna w ciągu zaledwie 5 dni, 70% bardziej promienna i świetlista skóra.
Ale nie ma wątpliwości, że zyskujesz znacznie więcej ze względu na wszystkie szkodliwe efekty, których unikasz, stosując go. Słońce może być niebezpieczne i jak powiedzieliśmy na początku, na szczęście przyswoiliśmy już sobie niepodważalny fakt, że musimy stosować ochronę przeciwsłoneczną, aby zadbać o naszą skórę, ponieważ stosowanie tych produktów chroni nas przed fotostarzeniem i pojawieniem się plam, a także zapobiega pojawieniu się raka skóry.