You are currently viewing Co oznacza SPF 50?
XPERTSUN™ Urban - Krem przeciwsłoneczny UVA/UVB SPF50+

Co oznacza SPF 50?

Lato już prawie tuż tuż i chociaż powinniśmy myśleć o SPF przez cały rok, początek cieplejszej pory roku oznacza, że filtr przeciwsłoneczny będzie najważniejszym elementem naszej pielęgnacji skóry. Ale ile tak naprawdę wiemy o filtrach przeciwsłonecznych? Co oznacza SPF? Czy wyższy SPF oznacza lepszą ochronę?

Czym jest SPF i jak firmy produkujące filtry przeciwsłoneczne go mierzą?

SPF produktu odnosi się jedynie do jego ochrony przed promieniami UVB lub “palącymi”. SPF produktu nie oznacza, że chroni on przed promieniami UVA lub “starzeniem się”. Firmy korzystają z usług niezależnych firm testujących, aby sprawdzić poziom SPF w swoich produktach zgodnie z wytycznymi FDA dotyczącymi testowania.

Wybierając krem z filtrem, upewnij się, że wybierasz produkt, który został przetestowany pod kątem szerokiego spektrum ochrony (chroni zarówno przed UVA, jak i UVB). W ten sposób będziesz chroniony nie tylko przed natychmiastowymi skutkami uszkodzenia skóry przez słońce (oparzenia słoneczne), ale także przed długotrwałymi uszkodzeniami, które objawiają się jako zmarszczki, plamy słoneczne i co gorsza – rak skóry.

Co to znaczy, gdy filtr przeciwsłoneczny ma SPF 50?

Produkt z SPF 50 chroni Cię przed 98% “palących” promieni UVB, które przenikają przez Twoją skórę.

Poziomy SPF powodowały wiele zamieszania wśród klientów. Niektórzy myśleli, że numer SPF odpowiada liczbie minut, przez które filtr przeciwsłoneczny chronił skórę, procentowi przefiltrowanych przez niego promieni lub innej błędnej logice. Numer SPF teoretycznie odpowiada temu, jak długo dana osoba może przebywać na słońcu bez poparzenia. Na przykład, jeśli nosisz SPF 30, możesz pozostać na zewnątrz przez 30 razy dłużej niż gdybyś nie był chroniony. Nie uwzględnia to jednak rodzaju skóry, ręczników, pływania, pocenia się ani poziomu wskaźnika UV w danym dniu.

Teraz wszystkie kremy przeciwsłoneczne mają obowiązkowe wskazówki i wyniki testów wodoodporności widoczne na ich opakowaniach. Ochrona przeciwsłoneczna może być skuteczna do 40 minut lub do 80 minut w wodzie. O wiele łatwiej jest ludziom zrozumieć potrzebę ponownej aplikacji co najmniej co 2 godziny. Podczas pływania lub pocenia się należy ponawiać aplikację co 40 lub 80 minut, w zależności od produktu. Te wskazówki są teraz łatwo widoczne na opakowaniu.

Dlaczego są ograniczenia SPF do zaledwie 50? Co jest złego w filtrach przeciwsłonecznych wyższych niż 50?

SPF 50 chroni przed 98% promieni UVB i nic nie zapewnia 100% ochrony, nie ma statystycznego znaczenia dla stosowania SPF powyżej 50. Produkty o wyższych wartościach SPF mogą wprowadzać w błąd i dawać konsumentom fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy klienci widzą produkt reklamowany jako SPF 100+, niektórzy mogą myśleć, że oznacza to ochronę przed 100% promieni UVB lub że produkt będzie działał przez cały dzień. Nie ma czegoś takiego jak całkowita blokada przeciwsłoneczna – wszystkie produkty muszą być ponownie nakładane.

Czy wyższy SPF oznacza lepszą ochronę?

SPF 50 zapewnia wysoki poziom ochrony i jest najlepszy dla osób z historią raka skóry lub tych, którzy mają jasną skórę lub są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia raka skóry. SPF 15 pokrywa 93% promieni UVB, a SPF 30 pokrywa 97% promieni UVB. Różnica między SPF 15 a 30 jest dość duża, ale między SPF 30 a SPF 50 różnica w pokryciu znacznie się zmniejsza. Ochrona zapewniana przez produkty powyżej SPF 50 jest jedynie przyrostowa.

Jaki jest najprostszy sposób na sprawdzenie, czy filtr przeciwsłoneczny zapewnia właściwą ochronę?

Musisz szukać filtrów przeciwsłonecznych, które zapewniają ochronę o szerokim spektrum i mówią o tym na etykiecie. Tylko filtry o szerokim spektrum chronią przed promieniami UVA i UVB. Stosowanie produktów z filtrem przeciwsłonecznym zawierających antyoksydanty daje kolejną warstwę ochrony. Noszenie odzieży chroniącej przed słońcem, okularów przeciwsłonecznych i kapeluszy z szerokim rondem jest również ważne w całkowitej ochronie przed słońcem.

Singuladerm Urban color
XPERTSUN™ Urban – Krem przeciwsłoneczny UVA/UVB SPF50+
xpertsun urban spf 50 singuladerm
XPERTSUN™ Urban Color – Koloryzujący krem z filtrami UVA/UVB SPF50+

Dodaj komentarz